Knížka, která vám na pláži nesmí chybět!

úterý 9. červenec 2013 14:23

No, na pláži... Nebo třeba doma na zahrádce. Ať už budete kdekoliv, bude se vám hodit pořádná oddechovka, lehké letní čtení, a přesně to nabízí nový román Alexandry Potter, autorky, již většině dam nejspíš není třeba představovat.

Oblíbená americká spisovatelka prý něco slibovala už loni, když přijela do Prahy, ale tehdy o svém připravovaném románu dohromady nic neprozradila. V každém případě se jedná o hodně originální zápletku.

Je nám všem jasné, že v nějakém momentu se musí objevit Pan Někdo, co naší hrdince Lucy převrátí svět naruby. Tady má jméno Nathan. A nejdřív, jak už to bývá, vypadá jednoduše dokonale.

Benátky„Co je?“ brání se se smíchem. Pak zvážní a prsem mi přejede po rameni. „Víš, teď když jsem tě našel, si tě už nechám napořád.“
„To určitě,“ dobírám si ho, jako bych mu nevěřila, ale v nitru mi vybuchuje ohňostroj radosti.
„Myslím to vážně.“ Zadívá se na mě těma svýma modrýma očima. „Mě se už nikdy nezbavíš.“
„To je mi ale náhoda,“ prohodím, chytím ho a přitáhnu k sobě. „Ty mě totiž taky ne.“

Jsou zamilovaní, mají oči jen jeden pro druhého. Potkali se na studijním pobytu v Benátkách – je jen málo romantičtějších míst, které by si pro svou lásku mohli přát. A i poté, co se rozjíždějí každý svým směrem, k sobě domů, nepochybují o tom, že jejich vztah všechno překoná. Vzdálenost přece pro věrné srdce nic neznamená...

A přece. Idylka končí, a to dost radikálním způsobem – Nat si má brát někoho jiného. Přestože to pro Lucy znamená opravdu velký šok, vzpamatuje se a žije si klidným životem. Přemýšlí nad kariérou malířky, když však měsíce plynou a jejím jediným zákazníkem je její otec, jenž prostě trval na tom, že první obraz symbolicky koupí právě on, Lucy začne být realističtější a nakonec se zaměstná v jedné galerii. Což určitě není špatné rozhodnutí – z obyčejného poskoka se brzy vypracuje výš.

Vlastně jí toho ke štěstí moc nechybí a žije spokojeně. Dokud se její a Natovy cesty znovu neprotnou...

A tady to začíná. Potkávají se totiž najednou téměř neustále. Může to být náhoda? I kdyby se Lucy sebevíc snažila vymazat Nathana ze svého života, on se tam zas a znovu objevuje. Oba jsou z toho překvapení a snad i trochu unavení, na druhou stranu, nejspíš je to znamení, že k sobě patří, ne? Možná ten večer, kdy se s Nathanem políbili na gondole pod Mostem vzdechů, při západu slunce a za znění zvonů... Ta legenda, jež praví, že takové dva milence už nic na světě nerozdělí. Mohlo by to doopravdy fungovat?

LáskaPodle všeho je to tak. „Nikdy tě neopustím.“ To, co bylo dříve horoucím vyznáním lásky, je nyní totálním prokletím. I když podle některých lidí by ani vzájemná nevraživost nemusela znamenat problém...

„Ne, to opravdu nebude třeba,“ krotím ji. „Nehodíme se k sobě.“
Magda na mě kouká, jako bych mluvila cizí řečí. „Co to má společného se svatbou?“ diví se. „Zatím jsem měla tři manžely a ani s jedním jsme se k sobě nehodili.“

Konec neprozradím. Řeknu jen, že od této autorky jsem nečetla nic jiného – vím, že kolem knihy Já a pan Darcy byl hodně velký poprask, přesto jsem si ji tehdy nekoupila. Měla jsem pocit, že to je příliš jednoduché čtení, a krom toho, Darcy je přece jenom jeden! Tuhle novou jsem si pak právě na zahrádce půjčila od sestřenky a můžu jen doporučit. Jasně, není to nijak složité, ale ani si to na nic nehraje.

A jako oddechovka to prostě funguje. V ženských postavách snadno najdete sebe (jo, mluvím k vám, milé dámy) a své kámošky, v rozhovorech, většinou jen napůl vážných, rozeznáte svá vlastní slova z poledních posezení v kavárně, o návštěvách doma ani nemluvě:

„Co takový producent dělá?“ zeptá se Robyn a odklízí věci z postele, aby si mohla sednout. Nakonec to vzdá a stejně si na ni sedne.

K té spoustě humoru a tlachání přičtěte sny o tom jediném a pravém protějšku, který na každého někde na světě čeká, a nekonečné přemýšlení, jak poznáte, že to je On, a máte to ideální letní čtení. Nakonec je dobře, že jsem od Alexandry dohromady ještě nic nečetla. Toto léto mám o zábavu postaráno. 

Lenka Křížová

Lenka Křížová

Lenka Křížová

Poznávám sebe sama skrze knihy, poznávám svět kolem sebe. Doufám, že se mi jednou splní můj velký sen a budu se možná živit psaním. Kdoví. Všechno je ve hvězdách :)

„Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého.“

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora